آزمایشات قبل از بارداری

/, مقالات و مطالب/آزمایشات قبل از بارداری

آزمایشات قبل از بارداری

مقدمه:

چکاپ قبل از بارداری با جمع آوری تاریخچه بالینی شما و درخواست برخی آزمایشات قبل از بارداری شروع می گردد. این آزمایشات یکی از مراحل مراقبت های بارداری است که برای افزایش سلامت مادر و جنین در دوران بارداری بسیار مفید است. برای چکاپ قبل از بارداری، باید شما به پزشک معالج خود مراجعه فرمایید و سعی کنید تا زمان زایمان، با ایشان در ارتباط باشید.

 

چکاپ قبل از بارداری شامل چیست؟

در چک آپ قبل از بارداری، برخی از بیماریهایی که در زمان بارداری خطر بالایی دارند، را شناسایی می کند که توسط پزشک مورد درمان قرار می گیرد. تست های قبل از باداری باعث کاهش ریسک مشکلات جنینی، زایمان زودرس و سقط جنین می گردد.

تمامی آزمایشات قبل از بادراری در آزمایشگاه تخصصی نیکنام با استفاده از دستگاههای نوین آزمایشگاهی انجام می شود.

آزمایشات قبل از بارداری:

یک سری از آزمایشات با توجه به سابقه شما، توسط پزشک معالج درخواست می شود. این آزمایشات ممکن است با توجه به تعداد بارداری شما تا کنون، سابقه سقط، سوابق بالینی و سن و …. تغییر نماید. ولی برخی از آزمایشاتی که در زیر آورده شده است، بیشتر توسط پزشک شما درخواست می گردد.

 

آزمایش قند خون ناشتا (FBS):

آزمایش قند خون ناشتا یا FBS (Fasting Blood Sugar) برای بررسی میزان قند (گلوکز) خون شما در زمان ناشتایی درخواست می شود. برای این آزمایش نیاز است که شما ۱۰ الی ۱۲ ساعت ناشتا باشید. میزان نرمال آزمایش قند خون حدود ۷۰ تا ۱۱۵ میلی گرم در دسی لیتر می باشد. در صورتی که میزان قند ناشتا بیش از این میزان باشد، ممکن است آزمایش مجدداً تکرار و یا آزمایشات تکمیلی دیگری توسط پزشک شما درخواست شما.

 

آزمایش اوره (Urea) و کراتی نین خون (Creatinine):

کراتینین و اوره دو ماده حاصل از متابولیسم پروتئین ها هستند که چون افزایش آنها در بدن می تواند سمی باشد، باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان حدود ۸/۰ الی ۲/۱ میلی گرم در دسی لیتر در برخی موارد تا ۲/۱ میلی گرم در دسی لیتر و در زنان حدود ۶/۰ الی ۹/۰ میلی گرم در دسی لیتر می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین حدود ۱۵ الی ۴۵ میلی گرم در دسی لیتر و در کودکان حدود ۱۰ الی ۴۰ میلی گرم در دسی لیتر می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

برخی پزشکان ممکن است بجای اوره، درخواست تست BUN نمایند که در واقع همان تست اوره می باشد که تحت محاسبه خاصی قرار گرفته است.

تمامی آزمایشات قبل از بادراری در آزمایشگاه تخصصی نیکنام با استفاده از دستگاههای نوین آزمایشگاهی انجام می شود.

آزمایش ادرار (Urine analysis) و کشت ادرار (Urine Culture):

ادرار نمونه‌ای است که به فراوانی و به آسانی بدست می‌آید و متدولوژی برای آزمایش آن کاملاً ساده است. نتایج غیرطبیعی این آزمایش هرچند ممکن است ویژگی قابل توجهی نداشته باشد، اما از حساسیت خوبی در نشان دادن بیماریهای پارانشیم کلیه و مجاری ادراری برخوردار هستند. همچنین این تست روتین، شمایی کلی از وضعیت خاص بدن را نشان می دهد که تفسیر آن در این مقاله نمی گنجد.

کشت ادرار برای بررسی وجود عفونت در مجاری اداری درخواست می گردد. اگر فرد عفونت میکروبی در ادرار داشته باشد، در مرحله بعد آزمایش با انجام آنتی بیوگرام، حساسیت دارویی را برای کمک به پزشک برای تجویز آنتی بیوتیک انجام می دهد.

 

تست گروه خونی (BG/Rh):

تست گروه خونی برای مشخص کردن گروه خونی افراد از نظر ABO و Rh بکار می رود. گرچه انواع مختلف گروه خونی، هیچ منعی را برای بارداری ایجاد نمی کنند. ولی گروه خونی های Rh منفی از نظر پزشکان اهمیت خاصی دارند که ممکن است گاهاً باعث مشکلاتی برای جنین یا مادر ایجاد نماید. در نتیجه مادران دارای Rh منفی توسط پزشکان بیشتر مورد پیگیری قرار می گیرند.

 

تست شمارش سلولی های خونی (CBC):

آزمایش CBC برای بررسی تعداد گلبول های قرمز، میزان هموگلوبین، میزان پلاکت و شمارش گلبول های سفید به کار می رود. این تست دارای تفسیر پیچیده ای است که توسط پزشک معالج شما انجام می شود. ولی در مواردی که شما کم خونی داشته باشید، ممکن است پزشک جهت درمان آن قبل از بارداری اقدام نماید.

 

آزمایش VDRL:

این آزمایش جهت بررسی بیماری سیفیلس که توسط نوعی باکتری با نام تروپونما پالیدوم ایجاد می شود، درخواست می گردد. این تست یک نوع تست غربالگری (Screen Test) می باشد و در مواردی که تست مثبت باشد، برای تایید بیماری باید تست های تکمیلی انجام گردد. در صورت عدم درمان بیماری سیفلیس، ممکن است جنین دچار سیفلیس مادرزادی گردد.

 

آزمایشات هپاتیت B، هپاتیت C و HIV:

این سه آزمایش همانطور که مشخص است برای تشخیص هپاتیت B و C و همچنین ویروس HIV به کار می روند. این آزمایشات تست های غربالگری می باشد، بدین معنی که در صورت منفی بودن، ارزش تشخیصی دارند و در صورتی که مثبت باشند و بیمار سابقه ای نداشته باشد، حتماً توسط تست های تأییدی مانند روش های دقیق مولکولی مورد تأیید قرار گیرند.

 

تست های TORCH:

تست های تورچ (TORCH) شامل بررسی آنتی بادی ضد انگل توکسوپلاسما و ویروس های روبلا، سایتومگالوویروس و هرپس سیمپلکس ویروس است. این چند نوع میکروب از عوامل مهم سقط جنین و یا عفونت های مادرزادی می باشد که بسیار خطرناک هستند. پزشک معالج شما، ممکن است بر اساس سابقه شما یک یا تعدادی از این آزمایشات را درخواست نماید.

 

نتیجه گیری:

چک آپ قبل از بارداری اهمیت زیادی برای سلامت مادر باردار و جنین دارد. متأسفانه بسیار مشاهده شده است که به دلایل مختلف برخی مادران برای انجام چک آپ های قبل از بارداری به پزشک مراجعه نکرده اند که در صورت وجود بیماری خاصی و عدم تشخیص به موقع ممکن است عوارض جبران ناپذیری برای مادر یا جنین ایجاد شده باشد. لذا خواهشمند است انجام چک آپ های قبل از بارداری که شامل بررسی های بالینی و آزمایشات تشخیصی زیادی است، از سلامت مادر و جنین آینده اطمینان زیادی حاصل کرد.

در این مقاله سعی شده است که فقط چند آزمایش بسیار مهم قبل از بارداری شرح داده شود. چک آپ های قبل از بارداری دارای برخی تست های غیر آزمایشگاهی از قبیل معاینات بالینی توسط پزشک مانند کنترل فشار خون، وزن و همچنین مراجعه به برخی دیگر از متخصصان مانند دندانپزشک هم است. همچنین ممکن است با توجه به سوابقه افراد آزمایشاتی دیگری مانند تست های تیروئیدی و یا هورمون های زنانه و یا تست های بررسی عوامل سقط جنین درخواست شود.

 

گردآوری: گروه علمی آزمایشگاه تخصصی نیکنام

۱۳۹۷-۹-۱۸ ۰۹:۳۶:۲۶ +۰۰:۰۰

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه