تلقیح داخل رحمی اسپرم (IUI) چیست؟

/, مقالات و مطالب/تلقیح داخل رحمی اسپرم (IUI) چیست؟

تلقیح داخل رحمی اسپرم (IUI) چیست؟

مقدمه:

آی او آی (IUI) به معنی تزريق اسپرم شسته‌شده به درون حفره‌ی رحم بوده و يکی از روش‌های کمک باروری می‌باشد. اين فرآيند موجب افزايش احتمال تماس تخمک با اسپرم در محيط رحم شده و شانس وقوع بارداری را افزايش می‌دهد. IUI روش ساده‌ای است که کاربرد بسيار گسترده‌ای در درمان ناباروری يافته است. ااين روش اولين خط درمان ناباروری پيش از انجام IVF می‌باشد که در موارد ذيل ممکن است به زوجين نابارور پيشنهاد گردد:

  • کم بودن تعداد اسپرم و يا کم‌تحرکی اسپرم‌ها، کم‌بودن حجم مایع منی، وجود آنتی‌بادی ضد اسپرم (Anti sperm Antibodies) در مایع منی
  • وجود ترشحات کشنده اسپرم در دهانه رحم، کم بودن مخاط دهانه رحم و يا در مواقعی که موکوس سرويکس بسيار غليظ است و اجازه عبور به اسپرم داده نمی‌شود. وجود مشکل در موکوس سرويکس را می‌توان در حين انجام تست (PCT; Post Coital Test) مشخص نمود.
  • عدم امکان انزال درون واژن توسط مرد در اثر ناتوانی جنسی (ناتوانی در ايجاد و حفظ حالت نعوظ)، و يا اختلالات ساختمانی آلت تناسلی، فلج اندام تحتانی مرد يا وجود انزال پس‌رونده
  • وجود مشکلات مربوط به تخمک‌گذاری در زنان، اندومتريوز خفيف يا متوسط، واژينيسم (انقباض غيرارادی عضلات واژن به نحوی که تماس جنسی را غيرممکن می‌سازد)
  • ناباروری با علل ناشناخته

نحـوه‌ی انجـام عمـل IUI چگـونه است؟

اين روش نسبتاً ساده و بدون درد است و تحت نظر پزشک، بدون بيهوشی انجام می‌شود. در اين روش معمولاً مايع منی به روش خاصی شسته شده و سپس اسپرم‌های شسته‌شده از طريق واژن با استفاده از يک لوله باريک (Catheter) به داخل رحم زن ريخته می‌شود. در اين روش با هدفِ افزايش شانس بارداری، با مصرف داروهای تحريک‌کننده تخمدان، تعداد تخمک‌های آزادشده در سيکل مربوطه را به دو يا چهار تخمک افزايش می‌دهند. به اين منظور با دستور پزشک معالج داروهای محرک تخمدان بايد دقيقاً با دوز مناسب و در زمان مشخص مصرف گردد. پس از بررسی وضعيت تخمدان‌ها به کمک سونوگرافی و مشاهده فوليکول و اطمينان از طبيعی‌بودن وضعيت، تزريق داروی کمک باروری (HCG) به منظور تحريک تخمک‌گذاری انجام می‌شود.

معمولاً IUI حدود ۳۶ تا ۴۸ ساعت بعد از تزريق HCG انجام می‌شود. اما گاهی اوقات بنابر نظر پزشک و شرايط موجود برای افزايش ميزان موفقيت، دوبار عمل IUI با فاصله يک روز، به طور متوالی انجام می‌گيرد. با تعيين زمان دقيق انجام عمل IUI و اعلام آن به زوجين، مرد بايد پس از ۵-۲ روز پرهيز از انجام مقاربت و خروج منی، صبح روز تعيين شده برای انجام عمل، نمونه‌ی اسپرم خود را به آزمايشگاه تحويل نمايد. نمونه‌ی اسپرم بايد به روش خودارضائی (استمناء) و يا استفاده از کاندوم‌های مخصوص فاقد مواد کُشنده‌ی اسپرم در ظرف استريل که توسط آزمايشگاه در اختيار مرد قرار می‌گيرد، جمع‌آوری گردد. نمونه بايد تازه بوده و حتی الامکان در محل آزمايشگاه تهيه شود. نمونه‌ی اسپرم در آزمايشگاه به روش شستشو با مواد خاص از مايع منی جداشده و آماده‌ی تزريق می‌گردد.

سپس با استفاده از يک لوله‌ی پلاستيکی نازک به نام کاتتر، اسپرم‌ها به درون رحم تزريق می‌گردند. پس از انجام IUI نيازی به بستری کردن بيمار وجود ندارد اما اکثر پزشکان ۳۰  الی ۶۰ دقيقه بيمار را روی تخت بی‌حرکت می‌خوابانند. بيمار نيازی به استراحت مطلق ندارد و می‌تواند کارهای عادی و روزمره‌ی خود را ادامه دهد. دو هفته پس از عمل IUI ، آزمايش تست بارداری انجام شده و نتيجه‌ی عمل مشخص می‌گردد.

 

ميـزان موفقيـت عمـل IUI چقـدر می‌باشـد؟

ميزان موفقيت در IUI با توجه به عوامل مؤثر ذکر شده، بين ۶ تا ۲۶ درصد در هر سيکل درمان می‌باشد. موفقيت اين عمل به عوامل متعددی بستگی دارد. در مواردی که تعداد و کيفيت اسپرم‌های مرد مناسب باشد، درصد موفقيت پس از استفاده از اين روش بسيار بالاتر از افرادی است که به علت تعداد کم اسپرم ناچار به انجام اين عمل می‌گردند. از طرفی بيماري‌های زنان هم نقش مهمی در ميزان موفقيت ايفا می‌نمايد. سن زن و شرايط فيزيولوژيکی او در اين زمينه نقش مؤثری دارد. بطور مثال اگر زن بيشتر از ۳۵ سال داشته باشد، احتمال بارداری با اين روش به طرز چشمگيری کاهش می‌يابد.

در صورت عدم موفقيت در درمان پس از انجام ۳ تا ۶ بار سيکل IUI، از ساير روش‌های درمان ناباروری مانند لقاح آزمايشگاهی (IVF)  يا تزريق اسپرم به سيتوپلاسم تخمک در محيط آزمايشگاه (ICSI) استفاده می‌شود.

۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۲۲:۲۹:۵۰ +۰۰:۰۰

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه