ویتامین D تا چه اندازه درد را کاهش می‌دهد؟

//ویتامین D تا چه اندازه درد را کاهش می‌دهد؟

ویتامین D تا چه اندازه درد را کاهش می‌دهد؟

به گزارش بهداشت نیوز: کمبود ویتامین D بیشتر از آنچه که تصورش را می کنید شایع است. مطالعات نشان می دهند که اگر در خیابان درحال قدم زدن باشد هر چندثانیه یک بار از کنار افرادی که کمبود ویتامین D دارند عبور می کنید.

تقریبا ۶ درصد از افراد و به عبارتی دیگر ۱نفر از هر ۲۰ نفر مبتلا به کمبود این ویتامین هستند. در اماکن سرد تر و آلوده تر این شیوع بیشتر است. مطالعات نشان می دهند حتی افرادی که سالم هستند نیز ممکن است مبتلا به کمبود ویتامین Dباشند.

مسیله ای که بحث پیرامون آن بسیار زیاد است این است که آیا افرادی که سلامتی کامل دارند اما ویتامین Dآن ها کمتر از حد

  تقریبا ۶ درصد از افراد و به عبارتی دیگر ۱نفر از هر ۲۰ نفر مبتلا به کمبود این ویتامین هستند. در اماکن سرد تر و آلوده تر این شیوع بیشتر است. مطالعات نشان می دهند حتی افرادی که سالم هستند نیز ممکن است مبتلا به کمبود ویتامین Dباشند.

طبیعیست نیز نیاز به مصرف مکمل دارند؟ افرادی که کمبود دارند چطور؟ این مسیله در رابطه با افرادی که درد های مزمن دارند به چه صورت است؟

ارتباط بین کمبود ویتامین Dو درد:
کمبود این ویتامین در افرادی که درد مزمن دارند ثابت شده است. ممکن است این کمبود علت درد باشد و یا اینکه منجر به افزایش آن شود. این شرایط بیشتر در دردهای مزمنی مثل فیبرومیالژیا دیده می شود که اکثرا اشتباه تشخیص داده می شود. علایمی که منجر به تشخیص نادرست می شوند شامل:

-درد عضله و استخوان

-خستگی و ضعف

-حساسیت بالا، آستانه ی پایین درد

-افسردگی

-ریکاوری بعد از ورزش خیلی طولانی می شود و عوارض خستگی بعد از ورزش مثلا همان کوفنگی عضلانی بیشتر طول می کشد.

درد استخوانی:
درد استخوان اغلب با درد عضله اشتباه گرفته می شود چراکه اغلب نمی توانند تصور کنند که استخوانشان دردناک شده است. یکی از عوارض اصلی کمبود ویتامین Dپدیده ی کمردرد صبحگاهی است که درواقع نوعی درد استخوانیست.

اغلب تصور می کنند ویتامین Dفقط با استخوان سر و کار دارد اما این تصور اشتباه است چرا که ویتامین Dدر عملکرد عضلانی و قدرت عضلانی نیز نقش دارد. کمبود این ویتامین در افرادی که نقاط ماشه ای دردناک (تریگر پوینت) های زیادی دارند گزارش شده است و از آنجایی که اتیولوژی دقیقی برای نقاط ماشه ای ذکر نشده است یکی از علل ایجاد این نقاط را کمبود این ویتامین در نظر می گیرند.

ویتامین B12هم تشابهاتی دارد!
علایم کمبود ویتامین B12بسیار شبیه کمبود ویتامین Dاست با این تفاوت که کمبود آن علایم عصبی بیشتری مثل گزگز و مورمور ایجاد می کند و همچنین سخت تر درمان می شود.

چه کسانی باید نگران باشند؟
اگر موارد زیر در رابطه با شما صدق می کند شما مستعد کمبود ویتامین Dهستید:

-پوست تیره

-افرادی که زیاد بیرون نمی روند یا صورت خود را می پوشانند (ضدآفتاب یا لباس)

-کسانی که در ارتفاعات بلند زندگی می کنند( هرجایی که روزهای زمستانی کوتاهترند)

غذاهایی که حاوی ویتامین Dهستند از جمله ماهی(سالمون، تن و…) به تنهایی برای دریافت ویتامین Dکافی نیستند و مکمل ها تاثیرات بیشتری دارند.

-افراد مسن

-زنان باردار و افراد چاق نیاز به ویتامین Dدارند حتی اگر در سطح نرمال است.

-کسانی که مشکل جذب ویتامین Cدر روده دارند.( مثل زخم روده، سندروم کوتاهی روده، بیماری سیستیک فیبروزیس )

اگر تنها یک مکمل غذایی در رژیم غذایی خود استتفاده می کنید و جز استاندارد های رژیم غذاییتان است، به احتمال زیاد آن مکمل،  ویتامین Dاست.

آیا مصرف ویتامین Dدرد را کاهش می دهد؟
همانطور که قبلا گفته شد کمبود این ویتامین و درد باهم مرتبطند اما این موضوع لزوما نمایانگر این نیست که با مصرف ویتامین Dدردتان کاهش میابد! دردها علت های متفاوتی دارند که نمی توان انتظار داشت همگی با مصرف ویتامین Dبهبود یابند اما عمدتا دردهای مزمنی مثل فیبرومیالژیا به مصرف آن پاسخ مثبت داده اند.

ویتامین Dتنها یکی از هزار علت ایجاد کننده ی درد است!
بهتر است واقع بین باشیم و انتظار بهبودی کامل درد را با مصرف مکمل های ویتامین D  نداشته باشیم. اما می توان گفت رفع کمبود ویتامین Dساده ترین و سریعترین کاریست که می توانیم انجام دهیم هرچند تنها علت ایجاد درد ما نباشد اما به هرحال بخشی از مشکلمان برطرف خواهد شد.

چرا غذاهای حاوی ویتامین Dکافی نیستند؟
چون در این صورت مجبورید یک عالمه ماهی بخورید!

غذاهایی که حاوی ویتامین Dهستند از جمله ماهی(سالمون، تن و…) به تنهایی برای دریافت ویتامین Dکافی نیستند و مکمل ها تاثیرات بیشتری دارند.

چقدر ویتامین Dمصرف کنید؟
گفته می شود سطوح دوبرابر ویتامین Dافراد سالم نیز مشکلی ایجاد نمی کند اما به هرحال megadosing کردن کار احمقانه ای است! اینکار را نکنید. سطوح بالای این ویتامین به کلیه آسیب میزند.

۱۳۹۶-۹-۲۴ ۱۴:۱۲:۲۳ +۰۰:۰۰

درباره نویسنده :

2 ديدگاه

 1. زهرا ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ در ۰۶:۱۵- پاسخ دادن

  با سلام و احترام
  به نظر شما، آزمایش ویتامین D بعد از مصرف قرص یا آمپول هم نیاز است یا نه؟؟؟؟

  • niknamlabadmin ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ در ۱۹:۱۱- پاسخ دادن

   با سلام،
   همانطور که کاهش ویتامین D باعث ایجاد عوارض زیادی در افراد می شود. افزایش آن هم ممکن است باعث مشکلات بالینی گردد.
   در نتیجه در صورت وجود علایم بالینی از قبیل پریشانی گوارشی، مانند استفراغ، تهوع، و معده درد، خستگی، سرگیجه، و سردرگمی، تشنگی بیش از اندازه، تکرر ادرار حتما به “پزشک معالج” خود مراجعه فرمایید و با اطلاع از مصرف ویتامین D با هماهنگی ایشان آزمایش دهید.

ثبت ديدگاه