بخش IUI و ناباروری

//بخش IUI و ناباروری
بخش IUI و ناباروری ۱۳۹۶-۱۱-۱۳ ۱۱:۱۷:۳۴ +۰۰:۰۰

از نظر متخصصان علوم ناباروری، زوجی نابارور می‌باشند که ۱۲ ماه پس از تصمیم جهت داشتن فرزند علیرغم انجام فعالیت جنسی طبیعی و بدون استفاده از روشهای پیشگیری، باردار نشوند. البته این تعریف مربوط به شرایطی می‌باشد که زن زیر ۳۵ سال سن دارد و این مدت برای زن بالای ۳۵ سال ۶ ماه می‌باشد. البته ناتوانی در نگه داشتن حاملگی جهت یک تولد زنده نیز ناباروری تلقی می‌شود. معمولاً، زوج‌های جوان سالم در یک دوره تخمک‌گذاری یکماه (۲۰%) شانس حاملگی دارند. مشکلات مردان علت ۴۰% از موارد ناباروری است که بیشتر مربوط به مواردی مانند اشکال در تعداد، میزان حرکت و شکل اسپرم‌ها است.

ناباروری علل مختلفی دارد و در بسیاری از بیماران، ناباروری ممکن است بیش از یک علت داشته باشد. ناباروری ممکن است به دلیل مشکلات مردان ]ناباروری مردان (Male Infertility)[، مشکلات زنان ]ناباروری زنان (Female Infertility)[ و یا اینکه توجیه مشخصی برای آن وجود نداشته باشد ]باروری های توجیه نشده (Unexplained Infertility)[.

آمار ناباروری در کشورهای مختلف تقریباً مشابه است و میزان توسعه یافتگی یک جامعه تفاوت چندانی در میزان آن ایجاد نمی‌کند. بعنوان نمونه در کشور انگلستان نیز میزان شیوع ناباروری به همین میزان می‌باشد. از هر ۱۰۰ زوجی که فعالیت جنسی طبیعی (هر ۲ یا ۳ روز) بدون روش‌های پیشگیری دارند ۱۶ زوج پس از گذشت ۱۲ ماه باردار نمی‌شوند. در این کشور ۲۵% از ناباروری‌ها بدلیل مشکلات مربوط به ناباروری مردان گزارش شده است. این در حالی است که ناباروری‌های توجیه نشده علت ۲۵% از ناباروری‌ها می‌باشد. مشکلات ناباروری زنان ۵۰% از مشکلات را به خود اختصاص داده است که ۲۵% آن مربوط به عدم تخمک‌گذاری در بیماران و ۲۵% درصد مابقی بدلیل مشکلات دیگر می‌باشد.

آزمایشگاه تخصصی نیکنام افتخار دارد که با تجهیزات پیشرفته و پرسنل مجرب در بخش تخصصی بارداری، ناباروری و آزمایشات تخصصی و همچنین بخش آماده‌سازی اسپرم جهت تزریق داخل رحمی (IUI) قدمی کوچک جهت تشخیص اختلالات جنسی و درمان ناباروی برداشته است. این مطالب با تلاش تیم علمی آزمایشگاه تخصصی نیکنام به تحریر درآمده است و در آن روش‌های تشخیصی جدید آزمایشگاهی به جامعۀ پزشکی و بخصوص جامعۀ علوم آزمایشگاهی و متخصصین مامایی و زنان و زایمان معرفی می‌گردد.