سیستم وایداس (روش ELFA)

/سیستم وایداس (روش ELFA)
سیستم وایداس (روش ELFA) ۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۱۲:۳۷:۰۸ +۰۰:۰۰

آشنایی با روش ELFA و دستگاه وایداس

 

روش ELFA یا Enzyme Linked Fluorescent Assay یکی از روش های تشخیصی بر پایه آنتی بادی یا آنتی ژن متصل به ماده فلورسنت می باشد. این روش شناسایی آنتی ژن، اساس روش تشخیصی توسط دستگاههای VIDAS می باشد.

لغت VIDAS مخفف Vitek Immuno Diagnostic System است که به معنی سیستم جامع در تشخیص انواع تست­ها در ایمونولوژی می­باشد. سیستم فُوق که در نوع خود بی‌نظیر است، توسط کمپانی معتبر بیومریو (BioMerieux) فرانسه طراحی و ساخته شده است که از سال ۱۹۹۲ تا کنون حدود ۳۰۰۰۰ سیستم در دنیا نصب و راه­اندازی گردیده است. هم‌اکنون آزمایشگاه تخصصی نیکنام مجهز به این سیستم قدرتمند جهت انجام تست‌های ایمنولوژیک و هورمونی از قبیل تست‌های B-HCG، LH، FSH، PRL، Testosterone، Free- Testosterone، Progesterone، CEA، AFP، CA-125، CA-19-9، PSA، Free-PSA و TORCH Screening شده است.

این سیستم دارای تاٴئیدیه­ های معتبر آمریکا و اروپا می­باشد. اساس روش بر اساس شناسایی یک آنتی‌ژن یا آنتی‌بادی توسط مارکر فلورسانس می‌باشد. طراحی صفحه LCD طوری است که بسیار شفاف است و از تمام زوایا دیده می­شود.

دستگاه وایداس P.C از شرکت بیومریکو فرانسه

 

 

 

استریپ‌‌ها (Reagent Strip) و فاز جامد (SPR) هر تست در سیستم وایداس

 

دستگاه مینی وایداس (mini VIDAS) دارای ۲ جایگاه  Section و دستگاه PC Vidas دارای ۵ جایگاه Section است که هر بخش شامل ۶ جایگاه ویژه Strip می­باشد. در دستگاه VIDAS PC که در آزمایشگاه نیکنام موجود است، در هر RUN کاری می توان  ۳۰ تست اورژانسی را مورد سنجش قرار داد. هر بخش می­تواند بصورت مجزا از بخش­های دیگر عمل نماید و این طراحی کمک زیادی به انجام تست­های اورژانسی می­نماید.

ساختار شماتیک نحوه انجام تست در سیستم وایداس

 

فاز جامد یا SPR (Solid Phase Receptabale)، قطعه­ای به شکل نوک سمپلر می­باشد و به عنوان فاز جامد که محل انجام واکنش است عمل می­کند و جنس آن از پلی‌استالیرن و یا پلی‌پروپیلین می­باشد. SPR با آنتی­ژن یا آنتی بادی بسته به نوع تست در زمان تولید پوشیده شده است. این نقطه با اتصال به ذرات مختلف قادر به برداشتن واکنشگر از جمله پروتئین­های محلول، ویروس­ها، باکتری­ها و محلول­ها از نمونه مورد آزمایش است.

هر تست یک بیمار را می‌توان توسط یک استریپ انجام داد. هر Strip شامل ۱۰ خانه که بنا به نوع آزمایش از محلول­های مختلف مانند Conjugate ، Dilution، Prewash پر گردیده است که خانه آخر دارای Substrate حاوی ماده فلورسنت می­باشد.

یکی از بهترین مزیت‌های این دستگاه دارا بودن زمان MTBF بسیار بالا می‌باشد. MTBF (Mean Time Between Failure) زمانی است که بر طبق اسناد بیومریو دستگاههای وایداس و مینی­وایداس بصورت میانگین تا ۷۰۰ روز احتیاج به تنظیم پیدا نمی­کنند. نکته قابل توجه این است که به دلیل دقت و صحت بالای سیستم، نیاز به تکرار آزمایشات نمی­باشد. در نتیجه تعداد تست انجام شده مطابق با تعداد Strip هر کیت می­باشد. در صورتی که در سیستم­های مشابه این امر صادق  نمی­باشد.

  • صحت و دقت بالا:

سیستم وایداس با حذف خطاهای رایج سیستم­های قابل مقایسه مانند خطاهای اپراتوری خطای Sampling، خطای کالیبراسیون و … بالاترین درجه صحت و دقت (۱۰۰-۹۹ %) را دارا می­باشد. دستگاه وایداس وکلیه کیت­ها تأییدیه FDA آمریکا و CE اروپا را دارند.

  • عدم تداخل INTERACTION:

به دلیل Specific بودن SPR شاهد حداقل Interaction هستیم. این امر در اکثر کیت­ها صحتی حدود ۱۰۰% را برای ما تضمین می­کند.

  • حذف پدیده HOOK EFFECT:

در کیت­های وایداس با پیاده­سازی منحصر بفرد Coating از پدیده HOOK EFFECT اثری مشاهده نمی­گردد.

  • تکنولوژی پیشرفته:

در ساخت سیستم وایداس برخلاف سایر دستگاههای مشابه تماماً از فن­آوری تولید کشورهای پیشرفته چون آمریکا، ژاپن و فرانسه استفاده شده که شامل انواع Board­های الکترونیکی می­باشد.

  • سرعت در جوابدهی:

سیستم وایداس قابلیت انجام تست را در تمام مدت ۲۴ ساعت دارا می­باشد.

  • هماهنگی در جواب‌ها:

کلیه کیت­های تولید شده جهت سیستم وایداس با واحد اندازه­گیری بین­المللی (IU) مطابقت دارد که هماهنگی در جواب بدست آمده سهولت در تفسیر آزمایش را فراهم نماید.

  • امکان انجام تست­های اورژانسی:

در سیستم وایداس به دلیل ساختار کیت­ها که بصورت Strip­ های مجزا می­باشد، امکان انجام تست­های متنوع با تعداد کم را در هر لحظه به آزمایشگاه می­دهد. بطوری که بیمار می­تواند پس از تحمل زمانی کوتاه جواب تست خود را دریافت نموده و به پزشک مراجعه نمایید.

  • پانل تست های قابل انجام توسط سیستم ELFA: