بخش ها

/بخش ها
بخش ها ۱۳۹۶-۱۲-۳ ۱۷:۴۷:۴۸ +۰۰:۰۰

بخش نمونه برداری

توضیحات بخش نمونه برداری

بخش نمونه برداری

بخش نمونه برداری آزمایشگاه تخصصی نیکنام با برخورداری از کارکنانی با تجربه و دلسوز و در محیطی بهداشتی و آرام اقدام به نمونه گیری از مراجعین محترم می نماید. در این بخش پس از تایید و احراز هویت مراجعین، نمونه برداری از آن ها با رعایت شرایط استاندارد و به وسلیه نمونه گیری ونوجکت انجام می پذیرد. نمونه های مختلف از جمله خون، خلط، ادرار و … بر اساس آزمایش های درخواستی و پس از کنترل، تهیه و تحت شرایط استاندارد در کمترین زمان به بخش جداسازی آزمایشگاه منتقل می گردد.

بخش هورمون شناسی

توضیحات بخش هورمون شناسی

بخش هورمون شناسی

هورمون ماده‌ای شیمیایی است که در غدد درون‌ ریز ساخته شده و به داخل جریان خون می‌ریزد. این ماده روی سلول‌های هدف گیرنده دارد و با نشستن روی آن اعمال سلول راتغییرمی‌دهد. مقدارهورمون‌ها توسط ارتباطات پیچیده اعضای دستگاه درون ‌ریز باهم وبا دستگاه عصبی تنظیم می‌شود.

بخش هورمون شناسی آزمایشگاه تخصصی نیکنام با دارا بودن دستگاه کمی لومینیسانس (روش CLIA) که دقتی ۱۰ تا ۱۰۰ برابر روش های معمول تشخیضی (مانند الیزا) دارد، دارای کیفیتی بسیار بالا می باشد. مابه تفاوت هزینه روش CLIA به هیچ وجه در آزمایشگاه تخصصی نیکنام از بیمار اخذ نمی گردند.

بخش ایمونواسی

توضیحات بخش ایمونواسی

بخش ایمونواسی

ایمنی‌شناسی یا ایمونولوژی یکی از شاخه‌های زیست‌شناسی است که به بررسی انواع واکنش ایمنی جانداران در برابر آنتی ژن‌های بیگانه و روند ایجاد مصونیت در برابر عوامل بیماریزا می‌پردازد. این علم هم به جنبه های فیزیولوژیک پاسخ دفاعی بدن به عوامل بیگانه، و هم به جنبه های پاتولوژیک سیستم ایمنی مانند بیماری های خودایمنی، حساسیت، نقص ایمنی، واکسیناسیون و پیوند اعضاء می‌پردازد.

بخش ایمنی شناسی آزمایشگاه تخصصی نیکنام دارای دستگاههای ایمونوآنالایز تمام اتوماتیک وایداس (محصول شرکت بیومریکو فرانسه)  و همچنین الیزا ریدر SATA FAX و HIPERION می باشد. تمامی آزمایشات عفونی و تشخیص سرطان با این دستگاه انجام می شود.

بخش بیوشیمی

توضیحات بخش بیوشیمی

بخش بیوشیمی

بیوشیمی بالینی که پاتولوژی شیمی نیز نامیده می شود با مطالعه شیمیایی و بیوشیمیایی پروسه های بدن توسط افراد متخصص، با آنالیز خون، ادرار و سایر مایعات بدن به تشخیص و مدیریت بیماری ها کمک می کند. این تست ها روی تمام مایعات بدن و اغلب بر روی سرم و پلاسما انجام می شوند. نوع آزمایش درخواست شده تعیین می کند که چه نوع نمونه ای استفاده شود.

بخش بیوشیمی آزمایشگاه تخصصی نیکنام، دارای دستگاههای اتوآنالایزر بیوشیمی سلکترا E محصول هلند، دستگاه الکترولیت آنالایزر، دستگاه سنجش HbA1C نیکوکارد و دستگاه بیلیروبین متر (جهت اندازه گیری بیلیروبین از پاشنه پای نوزاد) می باشد. تمامی دستگاه از نظر کنترل کیفی و دارابودن دقت مناسب مورد بررسی روزانه قرار می گیرند.

بخش هماتولوژی

توضیحات بخش هماتولوژی

بخش هماتولوژی

هماتولوژی شاخه ای از پزشکی است که به مطالعه ،تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری های مربوط به خون می پردازد و ارتباط نزدیکی با رشته های مختلف پزشکی و علوم پایه از جمله: ایمنی شناسی، ژنتیک پزشکی و ژنتیک مولکولی دارد.

بخش هماتولوژی آزمایشگاه تخصصی نیکنام دارای دستگاههای سیسمکس Kx21n، سیسمکس K1000، سدیمان ریدر Elena و دستگاه کواگولومتر می باشد.

بخش سرولوژی

توضیحات بخش سرولوژی

بخش سرولوژی

بهترین وسیله تشخیص یک بیماری عفونی ; جداکردن میکروب از بیمار و مشخص کردن آن است ، ولی در اغلب موارد این امر به دلایل مختلف با مشکل مواجه خواهد شد که بهترین کار در این موارد جستجوی آنتی بادی اختصاصی ضد میکروب در سرم بیمار است.

بحز تست های روتین بخش سرولوژی، این بخش دارای سیستم فلومتری PA-24، دستگاههای الیزاریدر STAT FAX و HIPERION می باشد.

بخش IUI

توضیحات بخش آی.یو.آی

بخش IUI

IUI به معنی تزریق اسپرم شسته شده به درون حفره ی رحم بوده و یکی از روشهای کمک باروری می باشد. این فرایند موجب افزایش احتمال تماس تخمک با اسپرم در محیط رحم شده و شانس وقوع بارداری را افزایش می دهد. IUI روش بسیار ساده ای است که کاربرد بسیار گسترده ای در درمان ناباروری یافته است.

بخش IUI آزمایشگاه تخصصی نیکنام، علاوه بر انجام مرحله شستشو اسپرم با استفاده از روش های به روز دنیا، تعیین جنسیت هم انجام می دهد.

بخش آنالیز ادرار

توضیحات بخش آنالیز ادرار

بخش آنالیز ادرار

در بخش تجزیه ادرار و انگل شناسی آزمایشگاه نیکنام تمام پارامترهای میکروسکپی، ماکروسکوپی و بیوشیمیایی از جمله: قند، پروتیین، بیلی روبین، اوروبیلینوژن و…مورد تجزیه قرار می گیرند.

کنترل کیفی داخلی و خارجی در مورد تمام پارامترها و عناصری که در بخش آنالیز ادرار و انگل شناسی انجام می شود.

بخش میکروب شناسی

توضیحات بخش میکروب شناسی

بخش میکروب شناسی

عملکرد اصلی آزمایشگاه میکروبیولوژی بالینی کشت نمونه های مختلف بیماران مشکوک به عفونت به منظور بررسی میکروارگانیسم ها ، شناسایی دقیق گونه های جدا شده ، انجام تست حساسیت به آنتی بیوتیک ها (AST) و ارزیابی نمونه های سرولوژیکی برای بیماری های عفونی است

سیستم UBT

توضیحات سیستم یو.بی.تی

سیستم UBT

تست UBT یا تست تنفسی اوره، سریعترین و دقیقترین آزمایش برای تشحیص هلیکوباکتر پیلوری یا میکروب عامل زخم معده است. این تست روشی است غیر تهاجمی که جهت تشخیص باکتری عامل مولد زخم معده و دوازدهه ، هلیکوباکتر پیلوری (H.pylori) و یا سنجش روند درمان در مبتلایان به این باکتری مورد استفاده قرار می گیرد.